Świętujemy niepodległość
Szanowni Państwo, zbliżamy się do kulminacji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. Ze względu na doniosłość tej rocznicy zespół Bielańskiego Ośrodka Kultury również włączył się w świętowanie. Projekty artystyczno-kulturalne pod hasłem „Drogi ku Niepodległej” realizowaliśmy na przestrzeni wielu miesięcy bieżącego roku (m.in. Biało – Czerwony Bielański Piknik przy Stawach Brustmana w czerwcu, spektakl dla dzieci „O Ziuku Piłsudskim czyli odzyskana wolność” oraz koncert „Niepodległa w pieśni i piosence” w wykonaniu Natalii Kovalenko i Aleksandra Ładysza we wrześniu).
Teraz nadchodzi czas podsumowań i przypomnienia naszych działań. Zachęcam do krótkiej lektury a także korzystając z okazji, jako absolwent Wydziału Historycznego UW, pozwolę sobie podzielić się z Państwem refleksjami historycznej natury nawiązując jednak do bieżących działań programowych naszej instytucji.
Wysiłkiem całego Narodu, wszystkich środowisk politycznych – lewicy niepodległościowej, narodowców, ludowców, chrześcijańskich demokratów, a także dzięki korzystnej koniunkturze międzynarodowej, Polska po 123 latach niewoli powróciła na mapę Europy. Przed Polską niepodległością obronioną z olbrzymim wysiłkiem w 1920 roku stanęły liczne wyzwania. Z trudem zespalano ziemie dawnych zaborów, różne systemy prawne, ekonomiczne, społeczne – ale byliśmy wreszcie we własnym domu. Na mozolną pracę i tworzenie silnego państwa historia dała nam tylko 20 lat. W tym czasie na liczne problemy szczególnie natury społecznej i ekonomicznej nakładały się konflikty narodowościowe z mniejszościami stanowiącymi ok 1/3 ludności kraju. II wojna światowa była dla nas Polaków prawdziwą hekatombą. Nazistowski i komunistyczny walec historii przewalił się przez nasz kraj niszcząc go doszczętnie i zmieniając przedwojenną, wieloetniczną Rzeczpospolitą w kraj pozornie jednolity narodowościowo. Potem trwał prawie półwieczny okres Polski Ludowej – okres ułomnej państwowości bez suwerenności.
Dzisiaj żyjemy w wolnym kraju dumni ze swych dokonań szczególnie ostatniego 25-lecia. Pielęgnujemy polskie tradycje kultury ale jesteśmy otwarci na poznawanie kultur innych narodów, ich historii, tradycji, sztuki czy języka. Pamiętamy o naszej tragicznej historii i okupionej krwią wolności ale chcemy także iść dalej i pokazywać jak wielobarwny i ciekawy jest świat kultury i sztuki.
Jarosław Bobin
Dyrektor
Bielańskiego Ośrodka Kultury
„Dokument w BOK” styczeń-czerwiec 2018
Istotą projektu było poszerzenie wiedzy o procesie powstawania filmu dokumentalnego oraz rozbudzenie zainteresowania historią filmu dokumentalnego i polską dokumentalistyką. Projekt był skierowany do młodzieży z bielańskich szkół podstawowych, liceów i techników. Skupiliśmy się na dokumencie historycznym opowiadającym o dziejach Polski oraz losach Polaków. Autorką filmów jest znakomita polska reżyser filmowa i scenarzystka, dziennikarka telewizyjna – Alina Czerniakowska.
12.01 “Być dla Polski być dla Polaków”
23.02 “Musieli zwyciężyć”
16.03 “Ojczyzna dwóch narodów”
20.04 “Tak żyć warto było”
25.05 “Widzę Ciebie Warszawo sprzed laty…”
15.06 “Czy musieli zginąć”
“Urodziny marszałka” spektakl dla młodzieży w wykonaniu Teatru Teatrakcja 11.06.2018
impreza realizowana w ramach projektu „Drogi ku Niepodległej”
„Urodziny Marszałka” – to spektakl, który dzieje się w 1919. Józef Piłsudski obchodzi swoje 52. urodziny. Jego siostra i żona przygotowują przyjęcie urodzinowe. Przy stole spotyka się 8 osób, ważnych postaci dla historii tamtego okresu, tj. tworzenia się wolnej Polski w rok po odzyskaniu wolności. Nie zabrakło siostry Józefa, żony, adiutanta Wieniawy, czy Radziwiłła i …. sporej dawki humoru i muzyki. Zdecydowanie była to niekonwencjonalna lekcja historii. Spektakl genialnie zagrany przez wrocławskich aktorów związanych z Teatrem Polskim
“Biało-Czerwony” Bielański Piknik przy Stawach Brustmana 16.06.2018
impreza realizowana w ramach projektu „Drogi ku Niepodległej” oraz Stolica Wolności
Nasza coroczna największa impreza realizowana w wyjątkowych okolicznościach przyrody – nad Stawami Brustmana w centrum osiedla Wawrzyszew. W tym roku program imprezy był imponujący – prezentacje zespołów artystycznych BOK, koncert Zespołu Pieśni i Tańca Warszawianka , gra terenowa, pokaz grupy rekonstrukcyjnej, animacje pod hasłem: „Polska wczoraj, dziś i jutro”- pracownia ceramiczna, pracownia wikliny, pracownia kwiatów polskich z krepiny, pracownia filcu artystycznego, warsztaty wycinanki ludowej, warsztaty kotylionowe, Duży format – plener malarski, warsztaty Eko- tworzenia, Klub Gier Wszelakich, Mam to z Boku-mobilna pracownia sitodruku, mobilna pracownia eksperymentów w wykonaniu „Małego Teatrzyku”, „Od pomysłu do wydruku” – warsztaty druku 3 D, malowanie buziek, kiermasz rękodzieła oraz produktów regionalnych.
Spektakl dla dzieci „O Ziuku Piłsudskim czyli odzyskana wolność” w wykonaniu Teatru Wariacja 9.09.2018
impreza realizowana w ramach projektu „Drogi ku Niepodległej”
„O Ziuku Piłsudskim czyli odzyskana wolność” przedstawienie o niesfornym uczniu Ziuku Piłsudskim, upartym obrońcy polskiego języka, historii i miłości do Polski, której wówczas nie było. Młodzi widzowie mieli okazję poznać nieznane historie z życia małego Ziuk – ucznia oraz młodego wojownika, ojca i wreszcie wodza wyzwolonej ojczyzny.
Koncert „Niepodległa w pieśni i piosence” 23.09.2018
impreza realizowana w ramach projektu „Drogi ku Niepodległej”
Koncert słowno-muzyczny przygotowany specjalnie z okazji 100 rocznicy Niepodległości Polski w wykonaniu Natalii Kovalenko , Aleksandra Ładysza , Andrzeja Płonczyńskiego. Wysłuchaliśmy najpiękniejsze utwory patriotyczne – w cudownym wykonaniu – nawiązujące do tych trzech słów oraz historię polskiego oręża i walk niepodległościowych m.in. Pieśń o małym rycerzu, Ballada stepowa, O mój rozmarynie, I Kadrowa, Warszawianka, Dziś do ciebie przyjść nie mogę i wiele innych. Nie zabrakło również wspólnego śpiewania. To był magiczny wieczór !