27. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicy 2019
27 edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy odbędzie się w dniach 28 czerwca – 7 lipca 2019 w Warszawie. Sztuka Ulicy jest cyklicznym projektem artystycznym realizowanym w obszarach teatru, tańca, cyrku i performance’u w Warszawie od 1993 roku. Na tegoroczną edycję zaproszeni zostali artyści z Niemiec, Czech, Rosji i Polski.
Festiwal propaguje ideę spektaklu ulicznego, wykorzystującego przestrzeń publiczną i generującego społeczną aktywność. Aktywnie wspiera dialog społeczny i wymianę kulturalną między krajami Europy, czym przyczynia się do lepszego rozumienia i szacunku dla różnic politycznych, obyczajowych i religijnych oraz indywidualnej tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Odbywa się w miejscach silnie osadzonych w kulturze i historii miasta. W tym roku Sztuka Ulicy zagości w Centrum Praskie Koneser, na Rynku Nowego Miasta, na skwerze przy Metrze Słodowiec oraz w Parku Szczęśliwickim.
Szczegółowy program festiwalu na www.sztukaulicy.pl.
Teatr Ewolucji Cienia
„Rozpoznani Nierozpoznani”
6 lipca, godz. 21.30, Metro Słodowiec
Rozpoznani Nierozpoznani to spektakl odwołujący się do dzieła Magdaleny Abakanowicz – do jej najbardziej monumentalnej plenerowej instalacji rzeźbiarskiej, zatytułowanej Nierozpoznani, ulokowanej w poznańskim parku na Cytadeli. Praca przedstawia grupę 112 odlanych z żeliwa postaci, pozbawionych głów oraz indywidualnego charakteru. Ponad dwumetrowe figury zmierzają w różnych kierunkach, tworząc wrażenie bezimiennego, bezładnego tłumu. Gromady anonimowych, niemal identycznych postaci były stale powracającym motywem w twórczości artystki, budziły grozę oraz niepokój, stanowiły wstrząsającą egzystencjalną metaforę. Jak opisuje Karol Sienkiewicz: „Figury Abakanowicz nie posiadają twarzy, tego elementu autonomii, który w największym stopniu decyduje o cechach osobniczych człowieka. Pozbawione twarzy nie mają też tożsamości, nie mogą się wypowiedzieć, nie mają prawa głosu. Mimo że każda postać zachowuje pewne cechy szczególne czy odróżniające jedną od drugiej, tego właściwie się nie dostrzega. Liczy się powtarzalność, identyczność, bezosobowość. Jednostka zawsze ginie w tłumie, ale też w tłumie zajmuje przypisane sobie miejsce”.
Reżyseria: Wioletta Dadej
Scenariusz, scenografia: Sławomir Dadej
Muzyka: Paweł Głosz
Kostiumy: Izabela Kolka
Światło, dźwięk: Dariusz Dadej
Występują: Aleksandra Woźniak, Aleksandra Mazurek, Alicja Wachowiak, Aniela Kokosza, Anna Dadej, Anna Świątnienko, Damian Dadej, Edyta Kaczyńska, Edyta Sosnowska,Emilia Drożdżyńska, Emilia Dadej, Jan Chojnacki, Jeremiasz Kokot, Kacper Kujawa, Kamil Zawadzki, Katarzyna Hildebrańska, Lena Wawrzynkiewicz, Maja Osińska, Mirosław Ogórek, Piotr Rawicki, Sławomir Dadej, Wioletta Dadej.
Teatr Ognia i Papieru (Polska)
„Relikwiarz”
7 lipca, godz. 21.00, Metro Słodowiec
Relikwiarz – spektakl zrealizowany w autorskiej konwencji Teatru Ognia i Papieru. Scenografię, obiekty, lalki wykonano z różnego rodzaju preparowanego papieru, tektury, kartonu i blachy stalowej poddanej działaniu rdzy o różnej intensywności. Niezwykle ważnym środkiem ekspresji jest tu ogień, tak destruktor jak też konstruktor teatralnej rzeczywistości. Symbolika kolorów, ognia, stalowej i papierowej materii tworzy uniwersalną opowieść o imponderabiliach, o rzeczach i sprawach najważniejszych. Scenka umieszczona w ustawionym na stole kubiku to swoisty relikwiarz, w którym zaistnieją najważniejsze dla artysty sceny z jego życia oraz istotne sensy i wartości – osobiste relikwie.
Istotną rolę odgrywa w spektaklu muzyka skomponowana i nagrana przez profesjonalnego, młodego kompozytora teatralnego i multiinstrumentalistę Piotra Zygmę.
Reżyseria i scenografia: Grzegorz Kwieciński
Muzyka: Piotr Zygma
Współpraca: Marcin Wartalski
Występują: Grzegorz Kwieciński , Emilia Obara, Piotr Zygma (wykonanie muzyki na żywo)
Honorowy patronat na Festiwalem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydent m.st. Warszawa Rafał Trzaskowski.
27. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy dofinansowano ze środków m. st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Partnerzy Festiwalu: Ośrodek Kultury Ochoty, Bielański Ośrodek Kultury, Praskie Centrum Koneser
Patroni medialni: TVP Warszawa, Radio Dla Ciebie, Nasze Miasto, Przewodnik In Your Pocket, Kulturalnie.waw.pl, Mowianamiescie.pl, Warszawa.pl, Teatrdlawas.pl, E-teatr.pl, City Poster.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Scena 96