Folk miasta, folk w mieście. Karnawał na Bielanach czyli potańcówka wiejsko-miejska
Zapraszamy na Karnawał na Bielanach! czyli potańcówka wiejsko – miejska 14.01 (niedziela), godz. 17.00!
Zagra kolektyw muzyczny: Niwińscy, Szurman, Mielcarki z tanecznym repertuarem
ze wsi i z przedmieścia. W programie: wirowe oberki i mazury z radomskiego interioru, wiejskie poleczki i śpiewane walczyki, seria radiowych fokstrotów i tang z przedmieścia, atmosfera niezapomnianych zabaw na dechach i w remizie.
Skład:
Mateusz Niwiński- skrzypce
Katarzyna Szurman- harmonia trzyrzędowa, śpiew
Jacek Mielcarek- klarnet/saksofon
Kuba Mielcarek- kontrabas
Mariza Nawrocka- śpiew
Agnieszka Niwińska- baraban/bęben obręczowy
Bilety 15 zł. Przedsprzedaż od 8.01
Kapela Niwińskich to uczniowie wiejskich muzykantów, praktycy i badacze muzycznych tradycji Polski Centralnej, poszukujący rdzennego brzmienia muzyki wiejskiej, inicjatorzy i uczestnicy licznych działań na rzecz ożywiania rodzimej tradycji muzycznej.
Kapela w swoim repertuarze ma przede wszystkim wiejskie oberki, powiślaki, chodzone oraz polki, ale także szlagiery miejskich potańcówek: śpiewane tanga, fokstroty, walczyki. Wykonuje także weselne melodie obrzędowe. Członkowie kapeli zgłębiają i dokumentują przejawy kultury tradycyjnej Polski Centralnej. Grali na licznych przeglądach i festiwalach zdobywając nagrody i wyróżnienia min. w Mińsku Mazowieckim, Maciejowicach, Wieniawie, 2 nagrodę w kategorii folkloru rekonstruowanego podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w 2011 roku, 2 nagroda w Konkursie Stara Tradycja. Muzycy chętnie wracają ze swoją muzyką do miejsc, z których ona wyszła. Grali wielokrotnie na lokalnych festiwalach, pograjkach, Wiejskich Klubach Tańca, Taborach Domu Tańca, ale także dla środowiska miejskiego, zafascynowanego muzyką tradycyjną.
Mateusz Niwiński (1982) – skrzypek kultywujący ludową manierę gry charakterystyczną dla zachodniej Radomszczyzny, głównie od Piotra Gacy ze Rdzowa (1927-2017). Prymista Kapeli Niwińskich oraz Zawołanego Składu Weselnego. Współtwórca i inicjator licznych wydarzeń dedykowanych muzyce tradycyjnej min. Klubu Festiwalowego Tyndyryndy podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, Akademii Kolberga, Wiejskich Klubów Tańca, Radomskiej Inicjatywy Oberkowej, pierwszych Taborów Domu Tańca, prowadzi działalność dokumentacyjną i wydawniczą ( min. płyta „Maria Siwiec. Śpiewaczka z Gałek Rusinowskich” nagroda Fonogram Źródeł Polskiego Radia w 2016 roku).
Jacek Mielcarek jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w czasie studiów dostał wyróżnienie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Po ukończeniu studiów koncertował w Kanadzie i USA wraz z czołówką polskich muzyków rozrywkowych. Po powrocie do kraju zajmował się rozpowszechnianiem muzyki jazzowej, występując w klubach, a także prowadząc audycje w Radiu Opole, w których przedstawiał najnowsze nagrania jazzowe znanych i mniej znanych artystów. Jako solista – wokalista i saksofonista z Opole Big Band, działającym przy Filharmonii Opolskiej występował m. in. na Festiwalu Jazzowym w Montreux, zyskując bardzo przychylne recenzje zarówno krytyków, jak i publiczności. W 2005 roku Radio Opole wydało mu płytę „Mellow Look”. Nagrał ją w duecie z pianistą Markiem Walarowskim. Album ten ukazał się w prestiżowym THE EUROPEAN JAZZ MAGAZINE – JAZZ FORUM. Profesor Andrzej Schmidt w przedmowie do wydania płyty napisał wiele ciepłych słów o grze Jacka Mielcarka: „…Rzadko spotykane piękno tonu, zarówno na klarnecie, jak i na saksofonach – bez przedęć, kwików, bez nadmiernej wibracji. Wyczulenie na barwę brzmienia i subtelności dynamiki tego niewidomego artysty urzekają szczególnie w niskim i średnim rejestrze obu instrumentów. Walc Charlie’ego Hadena, zaraz na początku, jest pierwszym z serii sprawdzianów tej wyjątkowej wrażliwości…” Jacek Mielcarek oprócz własnych projektów muzycznych często grywa z zespołami o innej niż jazz prowieniencji. Jest członkiem Kapeli Brodów. Grał z Adamem Strugiem – laureatem I nagrody im. Cz. Niemena oraz TV Polonia Festiwalu Nowa Tradycja 2008. Wraz z Adamem Strugiem występował na zaproszenie Radia Szwedzkiego w sztokholmskim klubie Stalle, w marcu 2009 roku. W roku 2008 powstało Jacek Mielcarek Trio. W 2010 z własnym zespołem NISZA na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja” otrzymał nagrodę specjalną. W 2011 z Katarzyną Szurman tworzy etnojazzowy, eksperymentalny zespół Śliczne Goździki. Od roku 2012 gra w zespole Ani Brody, z którą nagrał do tej pory trzy płyty. W 2015 ukazała się autorska płyta duetu Jacek i Jakub Mielcarek, zat. „I co dalej?”. Współpracował m. in. z Noamem Davidem, Dimą Gorelikiem, Krzysztofem Kobylińskim, Karo Glazer, Indią Czajkowską, Tadeuszem Sudnikiem, Phillipem Brackenem, Heńkiem Małolepszym, Marcinem Szargutem, Hanną Malarowską. Od roku 2013 jest członkiem bluesowej grupy „Wielbłądy”. W roku 2017 powstało Kumija Trio & Cinemanual.
Jakub Mielcarek – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie kontrabasu jazzowego prof. Jacka Niedzieli-Meiry, Michała Barańskiego i Adama Kowalewskiego. Porusza się w zróżnicowanych stylistykach, od głównego nurtu, przez free jazz po world music i muzykę tradycyjną. Ma na swoim koncie min. następujące nagrody: „Złote Gęśle” na konkursie muzyki folkowej Polskiego Radia “Nowa Tradycja” przyznawane najlepszemu instrumentaliście (2009r.), wyróżnienie indywidualne na Festiwalu Nowa Tradycja (2012r.) oraz nagrodę specjalną Festiwalu “Jazz nad Odrą” (2016r.).
Wraz z ojcem Jackiem Mielcarkiem współtworzy duet, trio oraz zespoły etno-jazzowe: Nisza i Śliczne Goździki. Muzykę tradycyjną wykonuje z Kapelą Brodów. Bierze udział w wielu projektach m.in.: Maciej Fortuna Trio, Fortuna Acoustic Quartet, Ewelina Serafin Quartet, D.R.A.G., Silberman and “three of a perfect pair” czy Phillip Bracken z zespołem. Współpracował z Erase Quartet, Zbigniewem Namysłowkim, Bogdanem Hołownią, Power Of The Horns, Piotrem Damasiewiczem oraz Maciejem Obarą.