Letnie spacery historyczne
Bielańska Fototeka zaprasza na drugą edycję letnich spacerów historycznych. W tym roku sześciu przewodników opracowało aż osiem tras po Bielanach. Zaczynamy 10 lipca od spaceru przyrodniczo-historycznego w Parku Olszyna.
Na każdy spacer wstęp wolny. „Letnie spacery historyczne” organizowane są przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Bielany, Bielańskiego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki Publicznej dla Dzielnicy Bielany. Dodatkowe informacje o projekcie można uzyskać pod numerem tel. 22 443 47 62 lub bielany.fototeka@um.warszawa.pl.
Tajemnice Parku Olszyna. Spacer przyrodniczo-historyczny
Park Olszyna, a w nim zespół przyrodniczo-krajobrazowy na skraju osiedla Słodowiec to interesujący teren pod względem przyrodniczym i historycznym.
Znajdziemy tam blisko 80-letni drzewostan olszy czarnej oraz dolinę dawnej rzeki Rudawki. W tej niewielkiej enklawie półnaturalnej przyrody spotkać można wiele rodzimych roślin i zwierząt, których obecność zadziwia, jeśli weźmie się pod uwagę jej miejskie otoczenie. Możemy tu spotkać leśną czartawę pospolitą czy pełzającego nad wodą zaskrońca zwyczajnego. Drzewostan stanowi ostoję licznych gatunków ptaków, z których część to gatunki lęgowe, jak zięba czy drozd śpiewak.
Historycznie park oraz jego okolice są pełne ciekawostek. W trakcie spaceru dowiemy się, kto w czynie społecznym założył park oraz poznamy dzieje majątku Izabeli Czartoryskiej. Usłyszycie również mroczną historię „wrzącej górki”, która zajmowała teren między dzisiejszymi ulicami Broniewskiego, Duracza, Gąbińską i al. Armii Krajowej. Odwiedzimy również kapliczkę, przed którą gromadziły się tłumy warszawiaków mających maryjne objawienia.
O części przyrodniczej opowiedzą Dorota i Piotr Mędrzyccy. W 2019 roku w Parku Olszyna wraz z grupą ekspertów i mieszkańców przeprowadzili badanie BioBlitz polegające na poszukiwaniu jak największej liczby gatunków roślin i zwierząt. Po spacerze otrzymacie broszurę z podsumowaniem badania wydaną przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany. O części historycznej opowie przewodniczka Agnieszka Trepkowska.
Data: 10 lipca 2022 r. niedziela
Godz.: 11:00
Miejsce: róg ul. W. Broniewskiego i al. Armii Krajowej
WSTĘP WOLNY
Filmowe Bielany. Szlakiem kultowy filmów PRL
Spacer jest nie lada gratką dla miłośników kina. Przewodniczka Małgorzata Pindera oprowadzi nas po miejscach, gdzie kręcono sceny z takich filmów jak m. in. „Brunet wieczorową porą”, „ Nie ma róży bez ognia”, „Filip z konopi”, „Jan Serce”, i „07 zgłoś się”.
Data: 17 lipca 2022 r. niedziela
Godz.: 11:00
Miejsce: róg ul. A. Czechowa i Horacego
WSTĘP WOLNY
Lata powojenne na Bielanach – odbudowa, inwestycje, życie społeczne
Dynamika odbudowy i budowy stolicy rusza z impetem już w 1945 i powoli traci pęd wraz ze zmianą priorytetów inwestycyjnych władzy, cięciem kosztów i sytuacją geopolityczną. Ale wyż demograficzny, rozwój miasta i ambicje mieszkańców Warszawy wymagają pewnych decyzji budowlanych. Obiekty, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności niosą ze sobą ciekawe historie. Spacer poprowadzi przewodniczka Agnieszka Trepkowska.
Data: 24 lipca 2022 r. niedziela
Godz.: 11:00
Miejsce: Szpital Bielański, ul. Cegłowska 80
WSTĘP WOLNY
Uczty, polowania i modlitwa. Królewskie życie na Bielanach
Polscy królowie często bywali na Bielanach. Podczas spaceru poznamy miejsca, gdzie urządzali wystawne przyjęcia, polowali na grubego zwierza oraz oddawali się modlitwie. Opowiemy też o królu, którego uwięziono na Bielanach, i o innym, którego serce tu spoczęło. Spacer poprowadzi przewodniczka Małgorzata Pindera.
Data: 31 lipca 2022 r. niedziela
Godz.: 11:00
Miejsce: metro Słodowiec, wejście od ul. S. Żeromskiego
WSTĘP WOLNY
Dzieje osiedla Wawrzyszew
Spacer będzie doskonałą okazją do poznania bardzo długiej historii Wawrzyszewa sięgającej XIV w. kiedy to pojawiły się pierwsze wzmianki o osadzie Wawrzeńszewo. Odwiedzimy również zabytkowy kościół z XVI w. oraz dowiemy się kim był Adam Edward Brustman, patron stawów zlokalizowanych w sercu osiedla. Nie zabraknie również ciekawostek o Instytucie Agronomicznym z Marymontu (obecne SGGW), który na Wawrzyszewie prowadził hodowlę owiec. Poznamy również historię blokowiska powstałego w latach 70, Centrum Kultury Robotniczej (dzisiejszy Bielański Ośrodek Kultury) i bazaru Wolumen. Odwiedzimy też zabytkowe nagrobki na Cmentarzu Wawrzyszewskim i zobaczymy miejsce, gdzie w latach 70. działało kino letnie. Spacer poprowadzi Mateusz Napieralski, badacz dziejów Młocin i okolic.
Data: 7 sierpnia 2022 r. niedziela
Godz.: 11:00
Miejsce: Bielański Ośrodek Kultury, ul. C. Goldoniego 1
WSTĘP WOLNY
Piękno sportu i architektury. Spacer po Akademii Wychowania Fizycznego
Spacer po terenie dzisiejszej Akademii Wychowania Fizycznego to uczta dla oka i porządna dawka zdrowia dla naszego organizmu. Elegancka architektura gmachu głównego i budynków znajdujących się w kompleksie uczelni to wizytówka jednego z najlepszych twórców przedwojennego modernizmu. Jeśli jeszcze uzmysłowimy sobie, że uczelnia graniczy z pięknym, starym lasem bielańskim dostarczającym powietrze płucom sportowców ćwiczących na obiektach sportowych, to sami pragniemy przebywać jak najdłużej i jak najczęściej w tej przestrzeni. W trakcie wycieczki wejdziemy do niektórych budynków uczelni m.in. izby pamięci w Rektoracie, gdzie znajdziemy wiele cennych eksponatów. Spacer poprowadzi przewodniczka Agnieszka Trepkowska.
Data: 14 sierpnia 2022 r. niedziela
Godz.: 11:00
Miejsce: brama główna AWF, ul. Marymoncka 34
WSTĘP WOLNY
Szlakiem Wielkiej Rury
Spacer historyczny wzdłuż trasy przebiegu kolektora bielańskiego – zbudowanego 136 lat temu kluczowego elementu warszawskiej kanalizacji. Kolektor zbudowany według projektu Williama i Williama Herleena Lindleyów będzie pretekstem do opowiedzenia nie tylko o historii warszawskich wodociągów i kanalizacji, ale zwłaszcza do poznania obiektów znajdujących się na jego trasie – istniejących, nieistniejących i niepowstałych, m.in.: międzywojennych szkół powszechnych, willi malarza Stefana Norblina, stadionu AWF, cegielnia miejska i warsztaty samochodowe, doświadczalna oczyszczalnia ścieków na Kaskadzie oraz cerkiew polowa.
Spacer poprowadzi Ryszard Mączewski – założyciel portalu warszawa1939.pl (2001) i fundator Fundacji „Warszawa1939.pl” (2006). Specjalista w Dziale Ikonografii i Fotografii Muzeum Powstania Warszawskiego. Autor książki “Warszawa między wojnami – opowieść o życiu stolicy 1918-1939”, “Warszawa, której nie ma” oraz artykułów przybliżających historię Warszawy w magazynach “Stolica” i “Skarpa Warszawska”. Współorganizator Varsavianistycznych Mistrzostw Amatorów “Retroring”, konsultant historyczny przy filmach “Miasto ruin”, “Przelot nad zdobytym miastem”, “Początek”, “Powstanie Warszawskie”. Konsultant oraz współautor wystaw zdjęć dawnej Warszawy w Domu Spotkań z Historią, Muzeum Powstania Warszawskiego, Parku Miniatur Woj. Mazowieckiego i innych.
Data: 21 sierpnia 2022 r. niedziela
Godz.: 11:00
Miejsce: plac Jacka Kuronia (przy metrze Marymont)
WSTĘP WOLNY
Od hutniczego pieca do Wrzeciona
W trakcie spaceru dowiemy się m.in.: gdzie założono pierwsze bielańskie kino? Gdzie odbyła się najsłynniejsza „lotnicza” akcja zbrojna Armii Krajowej? W którym miejscu znajdowała się stara ulica forteczna? Poznamy również miejską legendę o czarnej ręce, a także odwiedzimy teren, gdzie mieściło się składowisko KBM Warszawa Północ – budowniczych warszawskich osiedli. Na spacerze nie zabraknie również informacji o dawnej jednostce wojskowej mieszczącej się na Wrzecionie oraz odwiedzimy pierwszy budynek powstały dla hutników, a wybudowany przez ówczesną Spółdzielnię Mieszkaniową „Hutnik” (obecny DOMHUT). W trakcie spaceru zobaczycie wiele unikalnych fotografii. Spacer poprowadzi przewodnik Maciej Sotomski.
Data: 28 sierpnia 2022 r. niedziela
Godz.: 11:00
Miejsce: róg ul. T. Nocznickiego i Balcerzaka
WSTĘP WOLNY