Magiczny Las FANAL – Madera | Fotografie Elżbiety Rogaczewskiej-Czępińskiej
Lasy wawrzynolistne na Maderze to relikt trzeciorzędowy. Podobne lasy porastały 15-40 milionów lat temu południe Europy i północ Afryki. Zostały zniszczone w okresie lodowcowym i przez działalność człowieka.
Obecnie można je spotkać na Wyspach Kanaryjskich, archipelagach Azorów, Madery i w Maroku. Ale największy obszar występowania znajduje się na Maderze – jest to prawie 15 000 ha, co stanowi około 16% powierzchni tej wyspy.
Lasy te na Maderze zaliczane są do tzw. lasów pierwotnych i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Największe wrażenie robi przepiękny stary las Fanal. Najwyższe drzewa osiągają do 20 metrów wysokości i mają bardzo fantazyjne kształty. Rosną na wysokości około 1100 m n.p.m. i mają doskonałe warunki klimatyczne, bo większość dni w roku znajdują się w strefie mgieł i opadów deszczu.
Te stare lasy porośnięte są epifitami, licznymi gatunkami mszaków i porostów, co dodatkowo sprawia, że wyglądają one nieprawdopodobnie magicznie.
Zdjęcia prezentowane na niniejszej wystawie wykonane zostały przez Elżbietę Rogaczewską–Czępińską, (elzbietowo@gmail.com) podróżniczkę, fotografkę, której prace zostały wielokrotnie eksponowane na licznych wystawach. Była ona nagradzana za swoje fotografie na wielu konkursach krajowych i zagranicznych.
Elżbieta Rogaczewska–Czępińska jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody.