BRAK BILETÓW! OPPA 2021 – 38. Międzynarodowy Festiwal Bardów | Koncert „HOMMAGE À GEORGES BRASSENS”
OPPA co roku składa hołd jednemu z nieżyjących bardów. W 2021 roku uczcimy pamięć urodzonego dokładnie 100 lat wcześniej (w 1921 r.) i zmarłego 40 lat wcześniej (w 1981 r.) najwybitniejszego z francuskich bardów, jednej z ikon francuskiej kultury, Georges’a Brassensa. Na program składają się Jego piosenki w tłumaczeniach literackich na język polski przeplatane słowem wiążącym przybliżającym życie, twórczość i światopogląd artysty.
W programie udział biorą: Justyna Bacz, Dominika Świątek, Piotr Bakal i Stanisław Waszak. Komentarz czyta Krystyna Czubówna. Wykonawcom akompaniuje zespół pod kierownictwem Rafała Grząki w składzie: Rafał Grząka – akordeon, aranżacje, Andrzej Olewiński – gitara, Wojciech Gumiński – bas i Adeb Chamoun – instrumenty perkusyjne, bęben ramowy. Scenariusz i reżyseria Piotr Bakal.
GEORGES BRASSENS – najwybitniejszy francuski bard. Urodził się 22 października 1921 roku w Sète nad Morzem Śródziemnym. Od 1940 roku mieszkał w Paryżu, gdzie początkowo próbował swych sił jako dziennikarz, poeta i autor piosenek – jednak bez większego sukcesu. Dopiero w wieku 31 lat rozpoczęła się jego wielka kariera, kiedy to dzięki staraniom swych przyjaciół wystąpił w słynnym kabarecie prowadzonym na Montmartre przez Patachou.
Od tego momentu rozpoczęły się dla Georgesa Brassensa lata coraz większych sukcesów, wzrastającej popularności i uznania krytyki. Aktywnie występował na estradzie aż do marca 1977 roku. Umarł na raka w wieku 60 lat – 29 października 1981 r. w miejscowości Saint-Gely-du-Fesc koło Montpelier.
Georges Brassens pisał i śpiewał piosenki niepokorne wobec społeczeństwa i jego instytucji, w tym instytucji małżeństwa. Hipokryzji i fałszywej moralności przeciwstawiał szczerość indywidualnego wyboru i prawdziwe uczucia. Szokował – zwłaszcza mieszczańską publiczność – doborem tematów swych piosenek i używanymi w nich słowami. Niezwykle wysoki poziom literacki jego utworów uhonorowany został w 1967 r. przyjęciem go w poczet członków Akademii Francuskiej i tytułem poety narodowego.
Bilety: 35 zł, przedsprzedaż od 9 listopada w kasie BOK i na eventim.pl