Wystawa „Sztuka papieru”
Zapraszamy na wystawę Ewy Latkowskiej – Żychskiej pt. “Sztuka papieru”
Ewa Latkowska – Żychska artystka sztuki papieru i tkaniny. W 1999 r. założyła Pracownię Papieru w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie do dziś pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego.
Prace wykonuje samodzielnie mówiąc o swojej sztuce: „W moim rozumieniu drogą do sztuki jest dar obserwacji i uświadomienie sobie tego co widzimy i odczuwamy. Lubię pracować otoczona naturą. Lubię również analizować swoje stany emocjonalne. To sprzyja refleksji, pozostawiając w nas obrazy, które później zostają uwolnione w akcie twórczym. W trakcie realizacji papierów moją paletą są wanny z kolorową zawiesiną a pędzlem sita do czerpania. Obrazy powstają równocześnie z podłożem. Staram się kształtować materię tak, aby z jednej strony stała się posłuszna mojej woli, a z drugiej nie blokowała dostępu intuicji – tak jak działa natura. Używam materiałów roślinnych które sama preparuję. Podoba mi się współdziałanie z naturą i zgrzebna prostota tego z czego papier się tworzy”. W swojej pracy twórczej, przez pierwsze 20 lat zajmowała się tkaniną. Pracami z tego okresu reprezentowała swoją twórczość między innymi: na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie 1977r, Convergens MCDA Gallery Minneapolis 1994 USA, American Tapestry Biennal II -Fernbank Museum of Natural History Atlanta USA 1998r., Tapestry International Millennial Contemporary Exhibition 2000r. Museum of Fine Arts Budapest.
Od 2000 roku swoją twórczość realizuje głównie w oparciu o ręczne czerpanie papieru. Są to duże, malarskie kompozycje tworzone własnymi technikami, jak również książki i kolekcje papierów czerpanych techniką japońską. Wielkoformatowe realizacje z papieru ręcznie czerpanego własnymi technikami eksponowała między innymi na: 11,13,15 Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi w 2007, 2010 i 2016 roku oraz 6,7, 8, 9,10 biennale “From Lausanne to Beijing” w Chinach w latach 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 oraz w Koreii na Cheongju International Crafts Biennale w 2013 roku. Fengxian Museum w Szanghaju w Chinach podczas „Shanghai International Paper Art Biennale, Feasts on Paper” w 2019r. Kompozycje zrealizowane w oparciu o czerpanie papieru metodą japońską prezentowała między innymi na: VI i VII Bienal Internacional de Arte Textil Contemporaneo WTA w Meksyku w 2011 roku i w Urugwaju w 2017 roku oraz na licznych wystawach sztuki książki między innymi Martin Biennale of Book Art. Słowacja 2001 i 2014 roku, Oshima World Handmade Picture Books Contest w Museum of Picture Books w Japonii w latach 2002, 2004, 2005. Ewa Latkowska-Żychska uczestniczyła również w około 50 polskich Wystawach Sztuki Książki. Eksponowała swoje prace również na wielu indywidualnych wystawach między innymi:, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie2005, Stadische Galerie Villa Zanders Bergisch Gladbach Niemcy 2009r, Galeria Browarna Łowicz Polska 2013r. „Światła i Światy/Luminescence”- wystawa wspólna z Jurkiem Wajdowiczem Muzeum Książki w Łodzi w 2018 roku.
Prace Ewy Latkowskiej-Żychskiej znajdują się w licznych kolekcjach między innymi: w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Savaria Muzeum – Węgry, Centrum Kultury Niderlandzkiej w Gent – Belgia, Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, Muzeum Etnograficznego we Lwowie, Musashino Art. University Museum & Library Tokio, Muzeum Książki w Łodzi, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.