Projekt “TworzyMy Musical!”

Projekt “TworzyMy Musical” realizowali młodzi ludzie (13-26 lat) , uczestnicy zajęć artystycznych prowadzonych w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz przyjaciele i ich znajomi z otoczenia naszych uczestników, którzy bardzo chcieli uczestniczyć w tym projekcie (22 osoby). Projekt miał na celu stworzenie wspólnego młodzieżowego spektaklu – musicalu, zintegrowanie grup młodzieżowych, umożliwienie młodym ludziom zagrania i współtworzenia musicalu, przełamanie własnych słabości, rozwijanie talentów, umożliwienie młodym wypowiedzenia się w ważnych dla nich sprawach poprzez muzykę, śpiew, ruch, grę aktorską. Bardzo istotne było poczucie solidarności i jedności w grupie, dowartościowanie każdego młodego człowieka poprzez ważne dla całości przedsięwzięcia zadanie, poczucie spełnienia, sukcesu, satysfakcji.

Projekt od początku do końca tworzyli młodzi: pisali scenariusz, pracowali nad choreografią, projektowali stroje, tworzyli scenografię, pisali własne teksty piosenek, komponowali muzykę. Zajmowali się również promocją projektu poprzez socjal media, komunikowanie się grupy, tworzenie grup dyskusyjnych. Na zasadzie wolontariatu prowadzili  instagrama, FB wydarzenia.

“TworzyMy Musical” to również współpraca młodych z profesjonalnymi dorosłymi instruktorami z dziedziny teatru, gry aktorskiej, muzyki, śpiewu musicalowego, choreografii, którzy pełnili rolę doradczą, mentorską, czuwali nad poziomem artystycznym całego wydarzenia. Projekt wymagał od naszych profesjonalnych instruktorów pokory, schowania własnych ambicji, wspierania pomysłów i potrzeb grupy, otwartości na sukces, jak też na porażkę. Dziękujemy za współpracę  przy realizacji tego projektu naszym instruktorkom : Agnieszce Drumińskiej, Maryli Gralczyk oraz  dla Marcina Furgi . 

Poza wspólnym tworzeniem spektaklu grupa wspólnie spędzała czas na warsztatach integracyjnych, na prywatnych próbach w domach uczestników. W styczniu 2019 r. grupa była wspólnie z instruktorami na musicalu “Metro” w  Teatrze Buffo.

Premiera spektaklu odbyła się 26 maja 2019 r. w Bielańskim Ośrodku Kultury. Spektakl zapowiedział  i gości powitał  Dyrektor Bielańskiego Ośrodka Kultury- Jarosław Bobin. Po spektaklu wręczyliśmy podziękowania dla twórców tego musicalu, drobne upominki, zaprosiliśmy gości i młodzież na słodki poczęstunek.

Spektakl obejrzało 120 osób.

Chcieliśmy pokazać, że młodzi ludzie mogą być twórcami, że są bardzo kreatywni, wykorzystać ich potencjał i zainteresowania. Projekt ten miał otworzyć nasz Ośrodek na młodych, na ich inicjatywy i ich potrzeby.

Kolejna prezentacja musicalu odbyła się 3 czerwca 2019 r. w Teatrze Komedia. Powitała widzów  Z-ca Burmistrza Dzielnicy Bielany m.st.Warszawy  Pani Katarzyna Potapowicz. Spektakl obejrzało 450 osób.

Ostatni spektakl  ze względów technicznych nie odbył się w Domu Kultury Dorożkarnia, jak pierwotnie był planowany, ale ponownie w Bielańskim Ośrodku Kultury. Spektakl odbył się 8 czerwca, a obejrzało go 120 osób.

“TworzyMy Musical” to pierwsza taka produkcja w Bielańskim Ośrodku Kultury, którą tworzyli  młodzi ludzie. Nigdy wcześniej młodzież nie była twórcami, mogła tylko odtwarzać scenariusze i pomysły dorosłych profesjonalnych instruktorów. W tym projekcie mieli ogromną swobodę decydowania, kreowania, mieli do dyspozycji profesjonalnych instruktorów, którzy ich wspierali, służyli radą, doświadczeniem, w miarę potrzeb młodych.  To prawdziwa rewolucja dla naszego Ośrodka.

Cenne jest również to, że w projekcie nie było castingu, wszyscy którzy chcieli znaleźli dla siebie miejsce w realizacji tego przedsięwzięcia, przez co każdy czuł się ważny i potrzebny. Udział w projekcie był bezpłatny!

Wydrukowane zostały  plakaty promujące premierę musicalu, dystrybuowane w gablotach i na słupach w Dzielnicy Bielany. Wydrukowane były  również profesjonalne zaproszenia oraz program musicalu dla naszych gości.

Musical #ŻycieNaASAPie został profesjonalnie nagrany oraz została zrobiona profesjonalna dokumentacja fotograficzna.

Uczestnicy Projektu/Twórcy Musicalu
 
Aleksandra Wlazło
Patryk Urban
Maria Kwaśniewska
Zosia Dzwolak
Antoni Dzwolak
Marzena Sosnowska
Karolina Kierońska
Adrian Rozmarynowski
Monika Kucharska
Joanna Markiewicz
Marta Zielińska
Olga Nieszporska
Kamil Szpakowski
Joanna Andrejczuk
Katarzyna Piotrowska
Radosław Tułpatowicz
Patrycja Radziszewska
Współpracowali z nami:
Łukasz Ciecierski
Adrianna Mielczarek
Aleksandra Koperska
Dawid Jaworski
Michał Pieńkosz
Ida Baczyńska
Alicja Kenny
Jagna Kaiser
Ania Sadowska
Partnerzy:
 
Fundacja B’cause Bartka Woszczyńskiego
http://www.bartekwoszczynski.com/
https://www.facebook.com/bcausedancecompany/
 
Organizacja WINY “Who If Not You!?”
http://www.whoifnotyou.pl/
https://www.facebook.com/WhoIfNotYou/
 
Dom Kultury Dorożkarnia
http://www.dorozkarnia.pl/
 
Najlepszy sklep z asortymentem do tańca – All For Dance.
http://www.allfordance.pl/
 
Patronat honorowy:
Teatr Komedia
https://teatrkomedia.pl/
 
Więcej informacji o projekcie znajdziecie Państwo na:
https://www.instagram.com/tworzymy_musical/
https://www.facebook.com/TworzyMy-Musical-303583550279071/
 
Koordynatorki Projektu:
Beata Grendzińska: b.gendzinska@bielanski.waw.pl
Katarzyna Korc-Pilitowska: k.pilitowska@bielanski.waw.pl