“Dzień na ludowo” z okazji Roku Oskara Kolberga (5 i 7 grudnia)
Włączając się w obchody Roku Oskara Kolberga przygotowaliśmy dla Państwa program specjalny.
Zapraszamy 5 grudnia (piątek) o godz. 18.00 na otwarcie dwóch wystaw – etnograficznej „Codzienne i odświętne – wieś mazowiecka na starej fotografii” ze zbiorów Agnieszki Niwińskiej oraz malarstwa na szkle Anny Kurzątkowskiej. Mazowieckie nuty przygrywać nam będzie Kapela Niwińskich.
W dniu 7 grudnia (niedziela) w godz.11.00 – 17.00 odbędzie się kiermasz wyrobów ludowych i rękodzielniczych z wyraźnym akcentem nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.
W dniu 7 grudnia (niedziela) o godz. 12.30 wystąpi dla dzieci i rodziców Zespół Folklorystyczny „Lazurki” a o godz. 17.00 Zespół Tańca Ludowego „Warszawa” z Akademii Wychowania Fizycznego.
Na wszystkie imprezy tego dnia wstęp wolny. Na koncerty obowiązują wejściówki, które będzie można pobrać w sekretariacie BOK.
Dlaczego „Dzień na ludowo”?
Oskar Kolberg – etnograf, muzyk, „człowiek wędrujący”. Zawdzięczamy mu największy zbiór pieśni ludowych zapisanych, wydanych i ciągle przygotowywanych do wydania od II połowy XIX wieku do naszych dni. Teksty, nuty, opisy obyczajów, rysunki dokumentujące tradycyjne ubiory to dorobek tego niezwykle pracowitego człowieka. Dzieło jego życia “Lud: Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce” zawiera około 12 tysięcy oryginalnych pieśni, 1250 podań, 670 bajek, 2700 przysłów, 350 zagadek i wiele
innych dokumentów ludowej kultury. Te liczby mogą tylko częściowo ukazać wkład pracy Oskara, były również bez precedensu na skalę światową. Bez poświęcenia Kolberga, wiele z tych świadectw bezpowrotnie zostałoby zapomnianych. Największym sukcesem naszego bohatera był brązowy medal otrzymany w 1880 r za wydawnictwa eksponowane w dziale etnograficznym pawilonu austriackiego wystawy światowej w Paryżu.
Ogłoszony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rok 2014 rokiem Oskara Kolberga pozwolił przypomnieć postać tego niezwykłego człowieka. Ten rok już się kończy a my postanowiliśmy jeszcze od siebie dorzucić akcent etnograficzny w naszym programie imprez i przypomnieć kim był ten niezwykły człowiek. Uważam, że okruchy jego dzieła znajdziemy w każdym współczesnym projekcie poświęconym kulturze ludowej i inspirowanym tą kulturą. Justyna Gębska