Romantycznie z Herbertem – Weekend literacki | Zespół Piramidy
Zapraszamy na koncert “Mickiewicz, Słowacki, Norwid – najpiękniejsze poezje polskiego romantyzmu”
Rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu. Przypada bowiem 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Dzieło to wyznacza początek epoki romantyzmu w polskiej literaturze.
Zapraszamy na koncert składający się z tekstów Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Cypriana Kamila Norwida, które zostały tak dobrane, by zabrzmieć bardzo współcześnie.
PIRAMIDY pokazują Romantyków nie jako poetów, którzy są tylko wieszczami, symbolami, pomnikami. Poeci są przedstawieni w trakcie koncertu jako ktoś kto potrafił pisać o miłości, o normalnym życiu, o tym co nas spotyka, zaskakuje i o tym wszystkim, co pozostało aktualne po dzień dzisiejszy. Jest czasem wesoło i humorystycznie, czasem nostalgicznie, czasem do wspólnego śpiewania z publicznością, czasem nawet wzruszająco. Ten koncert z pewnością spodoba się każdemu i na długo zostanie w pamięci.
Zespół PIRAMIDY zagra w składzie:
- Piotr Kajetan Matczuk – gitara, instrumenty klawiszowe, śpiew
- Artur Chyb – gitara, mandolina, śpiew
- Tomasz Imienowski – bas, śpiew
W koncercie zabrzmi kilkanaście najbardziej znanych wierszy Polskiego Romantyzmu. Takich jak np.: „Romantyczność”, Testament Mój, „Do M***”, „Sen”, „Przed wichrami i szronem”, „Dwa słowa”, „Nieznajomej – dalekiej”, „Zaloty”, „Stepy akermańskie”, „Pchła i rabin”, “Moja Piosnka” (Tęskno Mi Panie), “Ty mnie do pieśni pokornej nie wołaj”, “Rozmowa z piramidami” i wiele innych..
PIRAMIDY – formacja powstała w 2009 roku w Gdańsku, nazwana od jednego z wierszy Juliusza Słowackiego pt. „Rozmowa z piramidami”. Oprócz koncertów w Polsce, PIRAMIDY koncertowały w USA, m.in. w Los Angeles, w San Diego, w Laguna Hills, w El Cajon, w Meksyku, odwiedziły także większość krajów Europy koncertując dla Polonii zagranicznych, najważniejsze koncerty odbyły się m.in. w Fontanehaus w Berlinie, a także: w Columbiahalle, w Kolonii, w Monachium, w Hannoverze, Luksemburgu, w Hadze w Holandii, w Genewie w Szwajcarii w Stałym Przedstawicielstwie ONZ, w Zurichu, na Litwie – w Wilnie i Solecznikach, w Moskwie w Sali koncertowej im. Piotra Czajkowskiego i wielu innych miejscach. Co ciekawe prapremiera ich autorskiej płyty „Rok wojny” odbyła się w Brunssum przy granicy holendersko – niemieckiej, w bazie wojskowej NATO dla kadry żołnierzy dowodzących misją w Afganistanie. PIRAMIDY to formacja znana także z bardzo różnych stylów muzycznych i różnych projektów – w tym teatralnych i filmowych, zespół często akompaniuje polskim aktorom, współpracuje z wytwórniami filmowymi oraz układa muzykę do słuchowisk i audiobooków. W dorobku zespołu znaleźć można pięć autorskich płyt, jak też kilka płyt skomponowanych i napisanych dla innych wykonawców, m.in. dla aktora Krzysztofa Tyńca.
Program wykonują:
Piotr Kajetan Matczuk – pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Autor muzyki teatralnej i filmowej, m.in. kierownik muzyczny zespołu Krzysztofa Tyńca. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Szlakiem Bardów”. Koncertował w Polsce i w Europie, m.in. w Hadze w Holandii, w Brunssum w bazie wojskowej NATO Allied Joint Force Command Brunssum dla polskiej kadry dowodzącej misją w Afganistanie, w Vianden w Luksemburgu, wielokrotnie w Berlinie, m.in. w Columbiahalle, Ernst Reuter Saal, Ufafabrik, Filmbuhne am Steinplatz, w Fontanehaus na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, w Kolonii, w Monachium, we Frankfurcie, w Genewie w Szwajcarii w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ, w Brugg, w Zurichu, na Litwie – w Solecznikach i w Wilnie oraz w Rosji – w Moskwie w Sali Koncertowej im. Piotra Czajkowskiego. Akompaniował w Teatrze Ateneum w Warszawie. Autor muzyki do monodramu „Życiorys” w reż. Wojciecha Wysockiego. Wykonał muzykę oraz wystąpił w filmie dokumentalnym pt. „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak (prod. TVP2).
Artur Chyb – gitarzysta pochodzący z Tomaszowa Mazowieckiego. Obecnie jest związany z trójmiejskim światem muzycznym. Studiował na wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez wiele lat uczestniczył w niemieckich produkcjach musicalowych m.in. : Starlight, Hot Stuff, czy Ray Charles. Grał w spektaklach muzycznych wystawianych w wielu europejskich krajach. W Polsce współpracował z zespołem Czerwone Gitary, zespołem Farba, grupą Rezerwat oraz Paullą. Jako muzyk sesyjny gra w wielu uznanych projektach muzycznych.
Tomasz Imienowski – gitarzysta basowy, kontrabasista, kompozytor. Z muzyką związany od dzieciństwa. Porusza się biegle we wszystkich stylach muzycznych, jednak najczęściej można go spotkać z piosenką autorską, ambitnymi projektami poetyckimi. Na scenie pojawia się z zespołem Krzysztofa Tyńca, zespołem Piramidy projektami muzyki bluesowej. Współpracował z Teatrem Ateneum w Warszawie.
Ceniony jest przede wszystkim za świetny „drive” i pracę sekcyjną. Został zaproszony do gościnnego występu na rejestrowanym i wydanym w 2012 roku koncertowym DVD Wojtka Pilichowskiego.
Zagrał ponad tysiąc koncertów w całym kraju i za granicą (USA, Dania, Niemcy, Holandia, Francja, Łotwa, Litwa, Rosja, Szwajcaria, Chorwacja, Czechy). Koncertował także w radiu i telewizji.
Organiztorzy:
Bielański Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna im. St. Staszica Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, Urząd Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy