Spotkanie z podróżnikiem | Kanada
Prowadzenie: Marek Łasisz
Zapraszam na niezwykłą wyprawę przez sześć kanadyjskich prowincji: Nową Fundlandię, Nową Szkocję, Wyspę Księcia Edwarda, Nowy Brunszwik, Quebec i Ontario. Będziemy zwiedzać piękne Parki Narodowe, odwiedzimy współczesne miasta, spotkamy lokalnych mieszkańców i zamieszkujące Kanadę zwierzęta. Zetkniemy się także z ciekawymi aspektami kultury i historii kanadyjskiej, a ciekawa opowieść i oryginalne fotografie oraz filmy przeniosą nas do tego pięknego i wartego poznania kraju.
Zaczniemy od lodowatych wybrzeży wyspy zwanej Nową Fundlandią, gdzie góry lodowe powoli przemierzające zatokę Świętego Wawrzyńca tworzą niezwykły spektakl. W tym rejonie będziemy szukać śladów obecności wikingów — tak, ci morscy rozbójnicy dotarli także do wybrzeży Kanady — i to aż pięćset lat przed Krzysztofem Kolumbem uznawanym powszechnie za pierwszego Europejczyka w Ameryce. Odkrycie osady w L’Anse aux Meadows na północnym koniuszku Nowej Fundlandii, datowanej na rok około 1000 n.e. na zawsze zmieniło historię odkrycia Ameryki. Odwiedzimy więc pozostałości osady wikingów, zobaczymy fascynującą rekonstrukcję dawnych domów i dowiemy się jak mogło wyglądać życie w osadzie wikingów sprzed tysiąca lat! Na Nowej Fundlandii odwiedzimy także Park Narodowy Gros Morne, gdzie czekają nas przepiękne, górskie widoki i zobaczymy zamieszkujące tu zwierzęta takie jak karibu i łosie.
Następnie udamy się na południe wyspy i wsiądziemy na prom, którym powrócimy na kontynent. Wynajmiemy samochód i ruszymy przez Nową Szkocję w kierunku Wyspy Księcia Edwarda. Tak, to dokładnie to miejsce, w którym mieszkała Lucy Maud Montgomery, autorka „Ani z Zielonego Wzgórza”! Piękna, zielona, sielankowa wyspa będzie stanowić wytchnienie po zimnej północy. Odwiedzimy tu lokalnych rękodzielników — ceramików, wstąpimy do lokalnych restauracyjek, zobaczymy charakterystyczne wybrzeże, ale przede wszystkim będziemy wędrować śladami Lucy Maud Montgomery. Zobaczymy dom, w którym urodziła się pisarka oraz należącą do jej rodziny posiadłość, która stała się inspiracją do napisania słynnej powieści. Przeniesiemy się w czasie, zaglądając do zrekonstruowanego pokoju Ani Shirley i pójdziemy na spacer leśnymi ścieżkami, którymi spacerowała Lucy Maud Montgomery. Odwiedzimy także spokojne miasteczka takie jak Kensington i odwiedzimy Charlottetown — stolicę wyspy.
Czas jednak ruszać dalej w drogę. Przez niekończące się lasy Nowego Brunszwiku docieramy do miasta Quebec, gdzie spotykamy się z niezwykłą architekturą jednego z najpiękniejszych kanadyjskich miast. Niebawem przekraczamy granicę kolejnej prowincji i docieramy do pięknego Ontario, gdzie zaczynamy zwiedzanie od wizyty w Wilnie, czyli w pierwszej polskiej osadzie w Kanadzie. Do dziś mieszkają tu potomkowie pierwszych polskich osadników, którzy przybyli w te rejony w 1858 roku. Okolica jest piękna — lasy i łagodne wzgórza otaczają uroczą małą miejscowość, gdzie spotkamy wiele polskich śladów.
Udajemy się dalej i poznajemy Algonquin Park, jeden z najpiękniejszych parków w Ontario. Wybieramy najdłuższy szlak. Przedzieramy się przez bagna, pogryzieni przez chmary komarów wspinamy się na potężne skały. Nasz trud się opłaca — podziwiamy niezwykle piękne i poruszające kanadyjskie krajobrazy.
Oczywiście udajemy się także zobaczyć słynny wodospad Niagara, który jest jednym z najbardziej znanych kanadyjskich symboli. Ostatnim etapem naszej wyprawy jest Toronto — największe kanadyjskie miasto i stolica Ontario, które przemierzamy na piechotę i lokalnym metrem. Udajemy się między innymi do dzielnicy Islington, aby zobaczyć niezwykłe murale na ścianach domów, zwiedzamy także centrum miasta, gdzie podziwiamy intrygującą architekturę.
Prelekcja oparta na wrażeniach, opowieściach, fotografiach i filmach z samodzielnie zorganizowanej wyprawy z 2023 roku może stanowić inspirację dla podjęcia własnej podróży.