Spotkanie z Podróżnikiem – Misja Afryka
Zapraszamy na Spotkanie z Podróżnikiem reporterem i pisarzem Tomaszem Grzywaczewskim “Misja Afryka” już 25 maja (piątek) o godz. 18.00
Misja Afryka
Można ich odnaleźć w niemalże każdym zakątku tego wielkiego kontynentu. Pełnią posługę na pełnych zgiełku ulicach Kairu, pustyniach Sudan, w głębokim zwrotnikowym buszu Mozambiku. Ojcowie Biali, Kombonianie, bracia SMA. Misjonarze Afryki. Głoszą Dobrą Nowinę, ale przede wszystkim niosą pomocą w miejscach zniszczonych przez wojnę, biedę, waśnie religijne albo opresyjne rządy. „Misja Afryka” to opowieść o trzech afrykańskich krajach widzianych oczami ludzi, którzy idąc za głosem serca wybrali życie na równie pięknym, jak i niebezpiecznym Czarnym Lądzie.
W trakcie naszej podróży odwiedzimy:
Egipt – w kairskiej dzielnica Szubra obrazy Maryi przeplatają się z półksiężycami, a głosy dzwonów łączą z zawodzeniami muezzina. W tym trzymilionowym mikroświecie mieszkają obok siebie muzułmanie, Koptowie i katolicy. Tych ostatnich jest zaledwie kilkadziesiąt osób, ale ks. Kazimierz nie ustaje w wysiłkach zachowania przy życiu tej małej wspólnoty, jednocześnie prowadząc dialog międzyreligijny z wyznawcami Islamu. Dzisiaj jest tutaj spokojnie, ale w 2013 r. po obaleniu Bractwa Muzułmańskiego na ulicach Shubry doszło do gwałtownych zamieszek. Nikt nie wie co przyniesie przyszłość. Setki kilometrów dalej w koptyjskich klasztorach św. Pawła i św. Antoniego narodził się prawie dwa tysiące lat temu ruch monastyczny. Żyjących tam mnichów nie dotyczą problemy wielkiej współczesnej polityki. Tak jak ich poprzednicy oddali się Bogu i zostali pustelnikami. Ich świat zmniejszył się do grot wydrążonych w bezludnych pustynnych wzgórzach środkowego Egiptu.
Sudan – Kraina leżąca na pograniczu muzułmańskiego kręgu cywilizacyjnego i chrześcijańsko-pogańskiej „czarnej Afryki”. Jedno z najbiedniejszych i najbardziej zamkniętych na zachodnie wpływy państw świata rządzone religijnym prawem szarijatu. Od momentu swojego powstania targane wojnami, głodem i autorytarnymi reżimami, a jednocześnie szczycące się wspaniałym dziedzictwem starożytnej Nubii. Ziemia „człowieka prowadzonego przez Boga” – Mahdiego. Tego samego, o którym pisze Sienkiewicz w „Pustyni i w puszczy”.
Mozambik – Pokryte białym piaskiem plaże, błękitny ocean i życzliwi ludzie. Prawie wymarzone miejsce na wakacje. Prawie, bo w te rajskie widoki z każdej strony wdziera się wszechobecna bieda, szalejąca epidemia AIDS i widmo zbrojnego konfliktu. Mozambik. Piękny i brutalny. Jedno z najbardziej doświadczonych przez wojnę domową państw Afryki. Trwające prawie dwie dekady walki pozostawiły po sobie tysiące ofiar, zniszczenia i głębokie społeczne podziały. Miejsce, gdzie ludzie żyją za kilka dolarów dziennie, funkcje państwa wykonują misjonarze, a krwawa przeszłość może w każdej chwili zagrozić kruchemu pokojowi.
Kim są ludzie tworzący zgromadzenia misjonarzy Afryki? Czym zajmują się każdego dnia swojej posługi tak daleko od własnego kraju? Jak radzą sobie z wyzwaniami życia codziennego, niejednokrotnie podejmowanych w cieniu wojny?
Tomasz Grzywaczewski – reporter, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Autor książek „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (Wydawnictwo Czarne), „Życie i śmierć na Drodze Umarłych” (Wydawnictwo Literackie) oraz „Przez dziki Wschód” nagrodzonej nagrodą Magellana dla najlepszego reportażu podróżniczego 2012 r. Współtwórca filmu dokumentalnego „Cienie Imperium”.
Członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club. Pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition – wyprawy z Syberii do Indii śladami polskich uciekinierów z Gułagu i Dead Road 1953-2013 –wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych. Uczestnik wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.
Stały współpracownik Onetu. Publikował m.in. we Wprost, Rzeczpospolita Plus Minus, Do Rzeczy, Nowej Europie Wschodniej, Gościu Niedzielnym, Kontynentach. Autor publikacji naukowych oraz analitycznych z zakresu prawa międzynarodowego oraz stosunków międzynarodowych.